A Gutâiului-hegység a Keleti-Kárpátokban található hegységcsoport, amely nyugatról a Râușor-völgyön, a Gutâi-hágón és a Săsar-patakon keresztül az Igniș-hegységgel, északról a Máramarosi-síksággal, keletről az Oanța-patakon, a Neteda-hágón és a Cavnic-patakon keresztül a Lăpuș-hegységgel, délről a Baia Mare-síksággal határos.
Geológiai szempontból a Gutâiului-hegység kitöréses vulkanikus (nem genetikus) kőzetekből áll. Ezeken a sziklákon domborzat alakult ki, amely eléri a legnagyobb magasságokat a Gutâi csúcs 1443 m, a Gutâiul Doamnei csúcs 1424 m, a Gutâiul Mic csúcs 1398 m magasságban.
A hegység legnagyobb turisztikai látványossága a Creasta Cocoșului természetvédelmi terület. A hegygerinc egy régi vulkáni kráterből származó, éles, csenevész domb, mintegy 200 m hosszú, átlagosan 1200 m magasságban, északnyugat-délkeleti irányú térbeli tájolással. A rezervátum egyben természeti emlék is, és célja a különleges ökológiai, tudományos és tájképi értékkel és jelentőséggel bíró természeti elemek védelme és megőrzése.