A Feleacu hegység, más néven Feleacului hegység, az Apuseni hegység és az Erdélyi mélység közötti küszöb. Északról a Somesul Mic folyón keresztül a Kolozsvári-hegység és a Dej-hegység határolja; keletről a Zapodie-völgyön, a Martinesti-völgyön és a Racilor-völgyön keresztül az Erdélyi-síkság; délről és nyugatról a Hasdate-völgy és a Fenes-völgy (a Vlaha – Hasdate mélyedés e völgyek mentén alakult ki).
A Feleacu-masszívum a miocén-oligocén üledékes képződmények által jól elrejtett kristályos kőzettestek tömege. A szarmata homokok és agyagok uralják a masszívumot, amelyben a Feleac homokkő konkréciók diagenezis révén alakultak ki. A kristályos palák csak a masszívum legmagasabb csúcsain jelennek meg a felszínen.
A masszívum legmagasabb csúcsai a következők: A Feleacu masszívum turisztikai szempontból a kolozsváriak számára a gyalogos és kerékpáros túrázás fontos helyszíne. A legfontosabb meglátogatandó helyek a következők: Faget-erdő (Bükk) számos ösvénnyel és forrással, Cetatea Fetei területe egy várrommal, Magura-csúcs az Apuseni hegységre nyíló kilátóval, Caprioara-völgy (jelöletlen) számos konkréttal a folyómeder mentén, valamint a természetvédelmi területek.